utorok 6. apríla 2021

Nevlastná sestra

„Je to zvláštne, ako práve tie príbehy, ktoré sa nikdy nerozprávajú, sú tými, ktoré potrebujeme počuť najviac.“

Názov: Nevlastná sestra
Autor:
Jennifer Donnelly

Vydavateľstvo, rok vydania:  CooBoo, 2021
Počet strán:
312

Hodnotenie GR (v čase písania recenzie):
4,10

Anotácia:

Je nebezpečné zísť z cesty, no oveľa nebezpečnejšie je neurobiť to.
Nevlastná sestra Isabelle mohla byť navždy šťastná – princovu lásku mala na dosah ruky. Lenže ona nie je tá krásavica, ktorá na plese stratila črievičku. Je škaredá nevlastná sestra, ktorá si odsekla prsty na nohe, aby jej do topánky vošla. Keď princ odhalí podvod, s hanbou ju vyženie. Tam, kde sa končí príbeh Popolušky, začína sa príbeh nevlastnej sestry. Isabelle sa nevzdáva. Nechce skloniť hlavu pred svetom ceniacim si iba krásu. Rozhodne sa ukázať, že je v nej oveľa viac, než si všetci myslia. Musí čeliť vlastným démonom, zmeniť svoj osud a možno dokonca predefinovať samotnú predstavu o kráse. Každý má právo dostať šancu. No môže škaredé dievča žiť šťastne až do smrti?

Recenzia:

Kniha je pre mňa obrovským prekvapením. Priznám sa, čakala som jednoduchú zápletku, sladké pokračovanie Popolušky tentoraz z perspektívy jej sestry, no dostala som oveľa, oveľa viac. Je to silný ženský príbeh založený na boji proti nepriazni osudu, predsudkom ľudí a vlastným nedostatkom. Pridajte starú mágiu, pár výnimočných vedľajších postáv, niekoľko absurdno-komických situácií, preteky s časom a máte vzrušujúci a napínavý kokteil, aký by ste od retellingu vôbec nečakali. A nezabudnime krásne myšlienky, tých je tu neúrekom a dotknú sa duše každého čitateľa.

 

„Historické knihy hovoria, že vojny začínajú králi, vojvodovia a generáli. Neverte tomu. Začíname ju my, vy a ja. Vždy keď odvrátime zrak, zostaneme ticho, nepletieme sa do cudzích záležitostí, správame sa slušne.“

Dej začína tam, kde sa Popoluška ako ju všetci poznáme, blíži k svojmu šťastnému koncu. Tentoraz sa však na vývoj udalosti pozeráme inými očami (doslova), a to z pohľadu Isabelly, jednej z jej dvoch nevlastných sestier. A zrazu vám ten koniec nepripadá taký šťastný. Vidíte krivdu, nespravodlivosť, poznáte pravdu aj druhej strany a navyše, začínate s ňou súcitiť a rozumieť jej krokom. Nad všetkým cítiť závan osudovosti vďaka 3 sudičkám a ich umeniu vytvárať mapu ciest ľudského života... Tomu sa, vážení, povie úvod!

 

„Väčšina ľudí je ochotná bojovať, ak existuje nádej na víťazstvo, akokoľvek je mizivá. Hovorí sa, že sú odvážni. Len málo ich však bojuje ďalej, keď už žiadna nádej nezostáva. To sú praví bojovníci.“

Postavy prechádzali vnútornou premenou, ale postupne a bolestivo. A boli nedokonalé. Ako my všetci. Isabelle prekypovala závisťou a hnevom, avšak bez nich by nebola tou Isabellou na konci príbehu. Jedinú maličkú chybičku som videla vo vykreslení druhej nevlastnej sestry Octavie ako mladej ženy posadnutej matematikou, vedou a túžbou po poznaní. Chápem prerozdelenie sestier na jednu bojovnú a jednu vzdelanú, ale nemôžem si pomôcť, jednoducho mi nepripadala natoľko uveriteľná ako Isabella.

 

„Každá vojna je iná, a pritom každá bitka rovnaká. Nepriateľ iba odvádza pozornosť. To, proti čomu bojujete, ste vždy iba vy sami.“

Dej bol plynulý, nepostrehla som žiadne hluché miesta, všetko malo svoj zmysel, vysvetlenie, svoju úlohu. Kapitoly s extravagantným markízom de la Chance boli plné humoru a nepredstaviteľných situácií. Oživili atmosféru a vniesli trochu života a nádeje. Finále je veľkolepé ako sa na rozprávku patrí a každý sa dočká svojho konca. Tento príbeh vyzdvihuje ženskú silu ako takú na piedestál a zároveň ukazuje, čoho všetkého môžu byť aj obyčajní ľudia schopní, ak dostanú šancu a šťastie stojí na ich strane.

 

„Nazdávam sa, že všetci robíme chyby. Záleží však na tom, či sa nimi necháme ovplyvniť.“

Veľmi oceňujem autorkin nápad personifikácie neodvrátiteľnosti osudu postavou neprajnej sudičky, starej ako sám čas a jej protipólu markíza de la Chance ako stelesnenia šance a nádeje. Ich zápas o osud jednej dievčenskej duše budete čítať so zatajeným dychom a jej koniec vám nebude ukradnutý. Je vôbec možné zmeniť cesty ľudského osudu? A dokáže prepísať nádej aj ten najtragickejší koniec?

 

„V tomto smutnom drsnom svete existuje mágia. Mágia silnejšia než osud, silnejšia než náhoda. A zazrieme ju na tých najnepravdepodobnejších miestach.“


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros Media.
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára