nedeľa 5. septembra 2021

Six Crimson Cranes


“...wining is not about honor. Its about surviving to fight again.

Názov: Six Crimson Cranes 
Autor: Elizabeth Lim
Vydavateľstvo, rok vydania: Hodder & Stoughton - Fairyloot Edition, 2021
Počet strán:
454
Hodnotenie GR (v čase písania recenzie):
4,33

Anotácia:

Shiori, the only princess of Kiata, has a secret. Forbidden magic runs through her veins. Normally she conceals it well, but on the morning of her betrothal ceremony, Shiori loses control. At first, her mistake seems like a stroke of luck, forestalling the wedding she never wanted, but it also catches the attention of Raikama, her stepmother.

Raikama has dark magic of her own, and she banishes the young princess, turning her brothers into cranes, and warning Shiori that she must speak of it to no one: for with every word that escapes her lips, one of her brothers will die.

Penniless, voiceless, and alone, Shiori searches for her brothers, and, on her journey, uncovers a conspiracy to overtake the throne—a conspiracy more twisted and deceitful, more cunning and complex, than even Raikama's betrayal. Only Shiori can set the kingdom to rights, but to do so she must place her trust in the very boy she fought so hard not to marry. And she must embrace the magic she's been taught all her life to contain—no matter what it costs her.

Recenzia:

Netradičný retelling rozprávky o 7 zhavranelých bratoch, samozrejme s pozmenenými prvkami, čínskym nádychom a jedným bezočivým drakom.

“One can never be too old for stories.

Princezná Shiori v sebe ukrýva zrnko mágie. Nikto o tom nesmie vedieť, pretože mágia je v kráľovstve Kiata niečo zakázané a platí sa za ňu smrťou. Tí, čo ovládali mágiu mali totiž vždy blízko k démonom.
Keď Shiori odhalí, že jej nevlastná matka je skrytým démonom manipulujúcim s jej rodinou a celým kráľovstvom, uvrhne na ňu macocha kliatbu a jej 6 bratov premení na žeriavy. Za každé 1 slovo vyrieknuté nahlas, jeden z jej bratov umrie a ešte ich rozdelí aj oceánom.

 

“Pain doesnt get easier, I reminded myself when I flinched. “You just have to get stronger.

Prvá tretina knihy je mimoriadne pútavá, plná nových udalostí, stretnutí. S blížiacim sa stredom dej paradoxne trochu zadrhával, časť v jaskyni bola jednotvárna a zdĺhavá. Našťastie od polovice to opäť naberie spád, zvraty, intrigy a záver prinesie aj pár zaujímavých odhalení. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že už toho bolo príliš. Akoby autorka poprepájala X príbehov a výsledný efekt pôsobí chaoticky. Nepomohol ani fakt, že som celý čas očakávala logické a uspokojivé zakončenie príbehu, no dostala som otvorený záver. Neviem, prečo som Six Crimson Cranes považovala za standalone, tak sa nedajte pomýliť ako ja, podľa dostupných informácií to má byť naozaj dilógia.

               “Sometimes the truth is the hardest poison to swallow.

Ak ste čítali autorkine diela zo série The Blood of Stars (Spin the DawnUnravel the Dusk), asi vás nepoteším. Kniha je síce príjemná a dobre sa číta, ale na The Blood of Stars nemá. Príbehom, cestou ani prekážkami, ktoré musí samotná hrdinka prekonať. Uvidíme, čím prekvapí druhá časť a či ešte dokáže napraviť ten nemastný - neslaný dojem.

 

“Find the light that makes your lantern shine,“ she used to say. “Hold on to it, even when the dark surrounds you. Not event the strongest wind will blow out the flame.“


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára